شهید حجربن عدی


شهید حجربن عدی

محل شهادت :مرج عذرا

تاریخ شهادت : سال ۵۰ هجری قمری

مزار شهید :مرج عذرا

حجر فرزند “عدی” از قبیله کنده، از جمله قبایل یمنی بود که به کوفه مهاجرت کرد، عدی پدر او به علت جراحت کمرش به عدی ادبر معروف شد(۱)، و مردم گاهی اوقات او را «ابن الادبر» می خواندند. ابوعبدالرحمن (۲) پسرعمویی همنام خود داشت که در جرگه یاران معاویه بود و شیعیان به خاطر اینکه اشتباهی در اسامی آن‌ها صورت نگیرد،‌ حجر بن عدی را «حجرالخیر» یا «حجرنیک» صدا می‌زدند و پسرعموی او را حجرالشر می‌خواندند. او به همراه برادرش «هانی بن عدی» به زیارت حضرت رسول اکرم (ص) نایل گشت، و از سال ۳۵ ه.ق در زمره شیعیان و همراهان حضرت (ع) قرار گرفت. حجر در نبرد قادسیه حماسه آفرید و سرزمین «مرج عذرا» را فتح نمود. با آغاز حکومت امیرمؤمنان (ع) در جنگ‌های جمل، صفین، و نهروان همراه امام (ع) جنگید. او لحظاتی قبل از شهادت امام علی (ع) از توطئه شوم اشعث و ابن ملجم آگاهی یافت، اما قبل از رسیدن به حضرت (ع) و پیشگیری از این واقعه امیرمؤمنان (ع) به شهادت رسید. بعد از شهادت امام علی (ع) حجر بر خلاف میل خلیفه و والی کوفه در میان مردم حضرت (ع) را ستایش نمود و معاویه را لعنت کرد. تا اینکه در سال ۵۰ ه.ق یا ۵۲ یا ۵۳ توسط زیاد بن ابیه به جرم مخالفت بر علیه حکومت دستگیر گشت. زیاد او و ۶ نفر از یارانش را به نزد معاویه فرستاد، خلیفه {معاویه} نیز دستور داد، هدبه بن فیاض دستان آن‌ها را بسته و در همان محله «مرج عذرا» که خود حجر فاتح آن بود، گردنش را قطع کنند، پیکر پاک او را در همان سرزمین به خاک سپردند. او اولین شهید اسلام بود، که با دستان بسته به شهادت رسید.

پی نوشتها:

۱- علت اشتهار او به این لقب اثر نیزه‌ای بود که کسی از پشت به او وارد کرده بود.
۲- کنیه شهید

منبع:کتاب دانشنامه حضرت علی (ع)

منبع:کتاب مروج الذهب جلد ۲


به اشتراک گذاري مطلب در شبکه هاي اجتماعي

۳ نظر


آرامگاه “حجر بن عدی” نبش قبر شد
تروریستهای تکفیری در تازه ترین جنایت خود دست به نبش قبر “حجر بن عدی”صحابی بزرگوار امام علی(ع) در منطقه “مرج عذرا” در حومه دمشق زدند.


طبق تاریخ گفته شده درقسمت بالاشهیدحجربن عدی سربریده شده وسپس اورا دفن کرده اندامادرعکس های موجوددرگوگل که جنازه ی اورانشان داده اندباسراست.چکونه بایدتوجیه کرد؟اگرعالمی جواب سوالم ومی دونه لطفاباحقانیت جواب بده


با سلام
ضمن عرض تبریک ولادت امام علی ع
دوست عزیز تصویر های که موجود در سایت های مختلف هستن کذب هستن.
در حالی که اداره اوقاف سوریه جنازه ای که تصویرش را در سایت های مختلف پخش کردن را بنام شخس سوری معرفی کرده.

ارسال نظر