شهيد حجربن عدي


شهيد حجربن عدي

محل شهادت :مرج عذرا

تاریخ شهادت : سال 50 هجري قمري

مزار شهید :مرج عذرا

حجر فرزند “عدي” از قبيله کنده، از جمله قبايل يمني بود که به کوفه مهاجرت کرد، عدي پدر او به علت جراحت کمرش به عدي ادبر معروف شد(1)، و مردم گاهي اوقات او را «ابن الادبر» مي خواندند. ابوعبدالرحمن (2) پسرعمويي همنام خود داشت که در جرگه ياران معاويه بود و شيعيان به خاطر اينکه اشتباهي در اسامي آن‌ها صورت نگيرد،‌ حجر بن عدي را «حجرالخير» يا «حجرنيک» صدا مي‌زدند و پسرعموي او را حجرالشر مي‌خواندند. او به همراه برادرش «هاني بن عدي» به زيارت حضرت رسول اکرم (ص) نايل گشت، و از سال 35 ه.ق در زمره شيعيان و همراهان حضرت (ع) قرار گرفت. حجر در نبرد قادسيه حماسه آفريد و سرزمين «مرج عذرا» را فتح نمود. با آغاز حکومت اميرمؤمنان (ع) در جنگ‌هاي جمل، صفين، و نهروان همراه امام (ع) جنگيد. او لحظاتي قبل از شهادت امام علي (ع) از توطئه شوم اشعث و ابن ملجم آگاهي يافت، اما قبل از رسيدن به حضرت (ع) و پيشگيري از اين واقعه اميرمؤمنان (ع) به شهادت رسيد. بعد از شهادت امام علي (ع) حجر بر خلاف ميل خليفه و والي کوفه در ميان مردم حضرت (ع) را ستايش نمود و معاويه را لعنت کرد. تا اينکه در سال 50 ه.ق يا 52 يا 53 توسط زياد بن ابيه به جرم مخالفت بر عليه حکومت دستگير گشت. زياد او و 6 نفر از يارانش را به نزد معاويه فرستاد، خليفه {معاويه} نيز دستور داد، هدبه بن فياض دستان آن‌ها را بسته و در همان محله «مرج عذرا» که خود حجر فاتح آن بود، گردنش را قطع کنند، پيکر پاک او را در همان سرزمين به خاک سپردند. او اولين شهيد اسلام بود، که با دستان بسته به شهادت رسيد.

پی نوشتها:

1- علت اشتهار او به اين لقب اثر نيزه‌اي بود که کسي از پشت به او وارد کرده بود.
2- کنيه شهيد

منبع:كتاب دانشنامه حضرت علي (ع)

منبع:كتاب مروج الذهب جلد 2


به اشتراک گذاري مطلب در شبکه هاي اجتماعي

3 نظر


آرامگاه “حجر بن عدي” نبش قبر شد
تروريستهاي تكفيري در تازه ترين جنايت خود دست به نبش قبر “حجر بن عدي”صحابي بزرگوار امام علي(ع) در منطقه “مرج عذرا” در حومه دمشق زدند.


طبق تاریخ گفته شده درقسمت بالاشهیدحجربن عدی سربریده شده وسپس اورا دفن کرده اندامادرعکس های موجوددرگوگل که جنازه ی اورانشان داده اندباسراست.چکونه بایدتوجیه کرد؟اگرعالمی جواب سوالم ومی دونه لطفاباحقانیت جواب بده


با سلام
ضمن عرض تبریک ولادت امام علی ع
دوست عزیز تصویر های که موجود در سایت های مختلف هستن کذب هستن.
در حالی که اداره اوقاف سوریه جنازه ای که تصویرش را در سایت های مختلف پخش کردن را بنام شخس سوری معرفی کرده.

ارسال نظر